Włączenie pacjenta w program leczenia Nazwa standardu: Włączenie pacjenta w program leczenia Opis standardu: Pacjent CZP współuczestniczy w tworzeniu i zmianach planu terapii i zdrowienia oraz w jego realizacji. Relacje pomiędzy Pacjentem a pracownikami Centrów są partnerskie. Współpracują oni razem na równych prawach w procesie leczenia. Pacjent współdecyduje o jego etapach ponosząc również współodpowiedzialność za jego przebieg. Cel/uzasadnienie/kontekst: Celem standardu jest zwrócenie uwagi na podmiotowość pacjenta oraz jego współdecydowanie, współodpowiedzialność za działania podejmowane w procesie zdrowienia oraz ich efekty. Pacjenci powinni być równorzędnymi partnerami w projektowaniu, świadczeniu, kierowaniu i ewaluacji usług. „Nic o nas bez nas". Na poziomie indywidualnym, wspólne podejmowanie decyzji jest narzędziem do współtworzenia planu leczenia. Eksperci „równi rangą” (eksperci przez doświadczenie) są nieodzowną częścią zespołów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Inni specjaliści mogą wykorzystać własne doświadczenia jako narzędzie w swoich relacjach z klientami. Kryteria spełnienia standardu:
W procedurze zatwierdzania PTiZ przewidziano obowiązkowy element zgody pacjenta w formie podpisu potwierdzającego akceptację ustaleń.
Każdy z pracowników zapoznał się ze standardem włączenia pacjenta w proces zdrowienia i akceptuje jego postanowienia.
Pracownicy są przeszkoleni w zakresie budowania partnerskich relacji z pacjentem oraz relacji bazujących na współodpowiedzialności pacjenta za proces leczenia.
Osoby odpowiedzialne: • Kierownik CZP Załączniki do standardu: nie dotyczy
UWAGI
PZP "Stawowa" Bydgoszcz „Relacje pomiędzy Pacjentem a pracownikami są partnerskie. ... Pacjenci powinni być równorzędnymi partnerami." Co z pacjentami z otępieniem, chorobą Alzheimera, upośledzeniem umysłowym? Kontrakt terapeutyczny jasno określa zakres praw i obowiązków leczącego i leczonego. Nie ma on charakteru partnerskiego lecz dwustronnej umowy, której zapisów każda ze stron zobowiązane jest przestrzegać.
Polskie Towarzystwo Psychologiczne 30 Wątpliwości: Cała treść proponowanego standardu Uzasadnienie: Pacjenci nie są równorzędnymi partnerami w projektowaniu, świadczeniu, kierowaniu i ewaluacji usług. Przy okazji jakich usług? Pacjenci nie są ekspertami z dziedziny zdrowia psychicznego. CZP nie jest Soterią tylko państwową placówką leczniczą. Przeglądy Cochrane pokazują, że partnerskie modele opieki nad zdrowiem psychicznym mają bardzo niski poziom pewności co do efektów interwencji w oparciu o dotychczas zgromadzone badania. Nie ma efektów pozytywnych w obszarach klinicznych w wyniku stosowania takiego stylu podejmowania decyzji leczniczych. Polepsza się bardzo nieznacznie subiektywna satysfakcja z kontaktu, zaś efekt utrzymuje sie krótko. "Eksperci równi rangą" - "przez doświadczenie" (koncepcja asystentów zdrowienia) nie są profesjonalnym personelem medycznym i ich działania nie są formą oddziaływania terapeutycznego. Metaanalizy naukowe wskazują jasno brak skuteczności tej formy interwencji. W lecznictwie państwowym zgodnie z Art. 6 pkt. 1 Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta cyt.: " Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej" - aktualna wiedza medyczna oparta o zasadę EBM wskazuje jasno, że brak dowodów na skuteczność zastosowania metody interwencji asystenta zdrowienia. Oddziaływanie asystentów zdrowienia na innych może mieć także skutek jatrogenny.W żadnym innym kraju nie ma personelu asystentów zdrowienia w systemie państwowego lecznictwa refundowanego z budżetu państwa.Standard całkowicie zbędny ponieważ zastosowanie innych standardów diagnostyczno-terapeutycznych oraz ustawodawstwo w Polsce jasno wymusza stosowanie zasad poszanowania roli i praw pacjenta - jego podmiotowości i partnerstwa w leczeniu. Propozycja: Wykreślić cały standard z dokumentu Standardu diagnostyczno-terapeutycznego
Szpital Babińskiego w Krakowie 95 Eksperci „równi rangą”[KW1]Co ma wnosić ten zapis. Na chwilę obecną nie ma opublikowanych dowodów naukowych potwierdzających tego rodzaj zapisu. Proponujemy usunąć.
L.P. NAZWA ROZDZIAŁU/PODROZDZIAŁU, KTÓREGO DOTYCZY UWAGA KOD ROZDZIAŁU WĄTPLIWOŚĆ UZASADNIENIE PROPOZYCJA
RC fundacja Włączenie otoczenia społecznego pacjenta. Kryteria spełnienia standardu. S22 Standard powinien również obejmować możliwość bezpośredniego poinformowania członków rodziny/otoczenia o możliwości udziału w procesie zdrowienia. Pacjenci będący na samym początku procesu zdrowienia często nie widzą ani potrzeby ani konieczności zaangażowania najbliższej rodziny, dlatego warto również w standardzie uwzględnić informację przekazywaną bezpośrednio członkom rodziny o możliwości włączenia ich w proces zdrowienia. Otoczenie społeczne pacjenta jest informowane o możliwości włączenia się w proces zdrowienia.
CZP ZĄBKI Właczenie pacjenta w program leczenia S22 "Relacje pomiędzy Pacjentem a pracownikami Centrów są partnerskie." Z wyjątkiem sytuacji wymagających zastosowania art.. 18,23.24, 28, 29 UoOZP
CZP ZĄBKI Właczenie pacjenta w program leczenia S22 "Pacjenci powinni być równorzędnymi partnerami w projektowaniu, świadczeniu, kierowaniu i ewaluacji usług." Może lepiej zastąpić słowo "projektowanie" słowem "tworzenie"? Pacjenci powinni być równorzędnymi partnerami w tworzeniu, świadczeniu, kierowaniu i ewaluacji usług
CZP ZĄBKI Właczenie pacjenta w program leczenia S22 "Eksperci „równi rangą” (eksperci przez doświadczenie) są nieodzowną częścią zespołów zajmujących się zdrowiem psychicznym". Proponuję usunąć zapis.
AKADEMIA ASYSTENTÓW Włączenie pacjenta w program leczenia S22 Czy termin "eksperci równi rangą" odnosi się do AZ? Nie pada tu określenie Asystent zdrowienia stąd nasza wątpliwość. To pojęcie nie jest jeszcze powszechnie używane, wiec może wydawać się niejasne. Dobrze podkreślić, iż osoby nazywane ekspertami przez doświadczenie nazywa się asystentów zdrowienia