ZARYS PROGRAMU OCHRONY ZDROWIA PSYCHICZNEGO (PROJEKT)
A/ Teoria, praktyka, prawo, finansowanie dotyczące zdrowia psychicznego (definicja zdrowia psychicznego, klasyfikacja zaburzeń psychicznych, model bio-psycho-społeczny zaburzeń psychicznych i ochrony zdrowia psychicznego, modelowe rozwiązania organizacyjne i funkcjonalne Centrum Zdrowia Psychicznego, z rozróżnieniem na dzieci i dorosłych.
B/ Epidemiologia i diagnoza potrzeb z perspektywy badań socjologicznych i statystyki osób korzystających z pomocy w problemach zdrowia psychicznego odnotowanych w podmiotach leczniczych, placówkach oświatowych, ośrodkach pomocy społecznej, jednostkach aktywizacji zawodowej itd.
C/ Zasoby kadrowe i instytucjonalne w województwie podkarpackim
D/ Ramowy program ochrony zdrowia psychicznego
Moduł I - Program zwiększenia dostępności i zmniejszenia nierówności w dostępie do różnych form środowiskowej psychiatrycznej opieki zdrowotnej, w tym rozwoju CZP.
Moduł Ia - Strategia rozwoju zasobów ochrony zdrowia psychicznego z uwzględnieniem map potrzeb zdrowotnych w zakresie CZP, zapewniających kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi na określonym obszarze terytorialnym oraz przemieszczenia ogólnych oddziałów psychiatrycznych z wojewódzkich szpitali monospecjalistycznych do lokalnych szpitali wielospecjalistycznych lub ich tworzenia w lokalnych szpitalach wielospecjalistycznych.
Moduł II - Program poszerzenia, zróżnicowania i unowocześniania pomocy i oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w zakresie pomocy (bytowej, mieszkaniowej, stacjonarnej, samopomocy środowiskowej) i oparcia społecznego.
Moduł III - Programu rozwoju zróżnicowanych form wspieranego i wspomaganego zatrudnienia oraz przedsiębiorczości społecznej dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym z zaburzeniami psychicznymi. Zwiększanie dostępności rehabilitacji zawodowej, organizacja poradnictwa zawodowego i szkoleń zawodowych dla osób niepełnosprawnych, w tym z zaburzeniami psychicznymi;
Moduł IV Program zwiększenia dostępności i zmniejszenia nierówności w dostępie do różnych form środowiskowej psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży, skoordynowanej ze wspieraniem ich rozwoju przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych; wspomaganiem w placówkach wsparcia dziennego i pieczy zastępczej.