Pismo interwencyjne w sprawie ograniczenia psychiatrycznej opieki całodobowej w Rzeszowie
Sz.P. Witold Wiśniewski Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Im. Fryderyka Chopina Ul. Szopena 2 35-055 Rzeszów
Stowarzyszenie Rodzin „Otwarty Umysł” oraz Filia Podkarpacka Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z niepokojem przyjęły wiadomość o planowanej likwidacji części Oddziału Psychiatrycznego – Ogólnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
Pozyskane w 2010 roku dodatkowe łóżka pozwoliły w znacznym stopniu poprawić dostęp do stacjonarnej opieki psychiatrycznej w Waszej placówce. Mimo zwiększenia tych miejsc nadal wielu mieszkańców Rzeszowa i okolic musiało korzystać z leczenia w szpitalach w: Jarosławiu, Leżajsku, Nowej Dębie i Straszęcinie. W przypadku osób chorujących psychicznie, które niechętnie podejmują leczenie, korzystanie z tych odległych szpitali jest znacznym utrudnieniem dla nich samych i ich rodzin. Nierzadko do hospitalizacji dochodzi przy udziale sądów rodzinnych i policji. Konwojowanie do tych zamiejscowych ośrodków będzie dodatkowym utrudnieniem i obciążeniem. Oddział Psychiatryczny – Ogólny w Waszym szpitalu jest jedynym na terenie miasta Rzeszowa, w którym liczba mieszkańców przekracza 180 tys., a zakładając, że 1% populacji to osoby chorujące psychicznie - Oddział o dotychczasowym wymiarze łóżek jest i tak niewystarczający. Leczy się w nim nie tylko osoby chorujące psychicznie ale także nerwice, uzależnienia i prowadzi obserwacje sądowe.
Jeśli decyzja o likwidacji jest prawdą to stoi ona w ogromnej sprzeczności z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego z dnia 28.12.2010 roku oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 03.02.2011 r., które zakładają osadzanie lecznictwa psychiatrycznego w szpitalach ogólnych i zapewnienie świadczenia usług opieki zdrowotnej możliwie blisko społeczności, w których żyją osoby chore. Decyzja taka jest krokiem wstecz do tego co proponuje Ministerstwo i zostało wypracowane do tej pory przez Szpital.
Sprowadzanie oddziału z ilością miejsc do 25 osób nie licuje z rangą jaka przypisuje się miastu wojewódzkiemu. Jest jawnym wykluczeniem i dyskryminacją osób chorujących psychicznie i ich rodzin.
Prosimy o przedstawienie stanowiska w tej sprawie, my zaś ze swej strony podejmiemy różnorakie interwencje we wszystkich instytucjach związanych ze służbą zdrowia oraz lokalnych mediach.
W podpisie:
Barbara Oleksińska - Stowarzyszenie Rodzin "Otwarty Umysł" Dariusz Baran - Filia Podkarpacka Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP
Rzeszów, 10.04.2013
Do wiadomości: 1. Sławomir Miklicz, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego 2. Teresa Gwizdak, Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego 3. Maciej Kuligowski, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Psychiatrii 4. Grażyna Hejda, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia 5. Renata Żukowska – Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa