Forum Ochrony Zdrowia Psychicznego 2014 Konferencja „ Pomoc psychologiczna – luksus czy konieczność?”
Miejsce: Stalowa Wola, Biblioteka Międzyuczelniana Termin: 27 maja 2014r. godz.10.00 – 15.00 Organizatorzy: Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w Stalowej Woli
Partnerzy: Powiatowy Specjalistyczny Szpital w Stalowej Woli, Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Stalowej Woli. Zasięg: regionalny – woj.podkarpackie, szczególnie podregion tarnobrzeski (Tarnobrzeg, powiat tarnobrzeski, powiat stalowowolski, powiat mielecki, powiat dębicki, powiat leżajski oraz powiat niżański)
Materiały konferencyjne – materiały warsztatowe i inne
Odbiorcy: przedstawiciele NFZ OW w Rzeszowie, dyrektorzy, ordynatorzy oddziałów i instytucji zajmujących się organizacją ochrony zdrowia psychicznego, lekarze psychiatrzy, psychoterapeuci i psycholodzy Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Psychologicznych, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych, psycholodzy, psychoterapeuci i interwenci kryzysowi OIK-ów i SOW-ów woj.podkarpackiego, władze samorządowe większych miast regionu, Miejskie/Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, w związku z obchodami XV - lecia SOWiIK – przedstawiciele instytucji nadzorujących i współpracujących interdyscyplinarnie Stalowej Woli.
9.00 – 10.00 Rejestracja uczestników 10.00 -10.20 Otwarcie – wystąpienia władz i organizatorów
Sesja programowa
Godz. 10.20- 10.40 1. Pomoc psychologiczna – jaka, kiedy, komu? – mgr Karolina Ważny – psychoterapeuta SOWiIK, mgr Marek Rodziewicz – certyfikowany psychoterapeuta PTP, trener I o PTP, psychoterapeuta Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej (SOWiIK) oraz PZP SP ZOZ - Stalowa Wola
Godz. 10.40 – 11.10 2. Farmakoterapia czy psychoterapia – współpraca czy rywalizacja? - prof.dr.hab. Bogdan de Barbaro - Kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista psychiatrii. Certyfikat psychoterapeuty i superwizora Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Godz. 11.10- 12.10 3. Realia pomocy psychologicznej i psychiatrycznej płn. części woj. podkarpackiego podregionu tarnobrzeskiego (Tarnobrzeg, powiat tarnobrzeski, powiat stalowowolski, powiat mielecki, powiat dębicki, powiat leżajski oraz powiat niżański) – krótkie prezentacje:
dzieci i młodzież – dzieci i młodzież – mgr Marzena Łata, dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Stalowej Woli, pedagog- logopeda, mediator.
dorosłe osoby uzależnione, współuzależnione, młodzież uzależniona – lek. med. Storrada Grabińska Ujda, specjalista terapii uzależnień Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Stalowa Wola
dorosłe osoby z zaburzeniami psychicznymi – lek.med. Justyna Stawowy - psychiatra, kierownik Psychiatrycznego Oddziału Dziennego Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli
osoby, małżeństwa, rodziny w kryzysie – mgr. Maria Dekert – dyrektor Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej Stalowa Wola, psychoterapeuta rodzinny,certyfikowany specjalista i superwizor interwencji kryzysowej PTP, certyfikowany specjalista i superwizor w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie IPZ PTP, certyfikowany trener i superwizor treningu grupowego i warsztatu PTP.
Przerwa godz.12.10 – 12.30
Godz. 12.30- 13.30 Sesja warsztatowa – analiza przypadków, ciekawe metody
1. Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży – dylematy diagnostyczne – Tematyka warsztatu przybliży i uporządkuje wiedzę na temat najczęściej spotykanych objawów zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Pozwoli pochylić się nad problemami diagnostycznymi, które wynikają z faktu, iż wiele takich samych objawów tych zaburzeń może mieć bardzo różne podłoże. Celem spotkania będzie wspólne wypracowanie najlepszych sposobów radzenia sobie z tymi problemami. mgr Barbara Błaszczuk, mgr Anna Łaska, psycholodzy z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Stalowej Woli Stalowa Wola
2. Terapia traumy
Warsztat pokaże kiedy i komu można terapeutycznie pomóc w radzeniu
sobie z PTSD, jak to robić, aby nie narazić na ponowną traumę, jak
zachować równowagę między prostym odreagowaniem po sytuacji kryzysowej
a pomocą osobom, które doświadczyły traumy, zatrzymały jej skutki w
umyśle, emocjach i ciele. mgr Maria Dekert, mgr Katarzyna Rogala – psychoterapeuta i interwent kryzysowy, specjalistki i superwizorki w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, SOWiIK Stalowa Wola
3 Psychodrama „Horyzont i głębia” - warsztat psychodramy wg Moreno.
Celem warsztatu jest pokazanie możliwości zastosowania metody psychodramy do szeroko pojętej pracy z ludźmi. W leczeniu traum i deficytów jest sposobem docierania do głębi doświadczenia, by go pozytywnie rekonstruować. W rozwoju tak osób jak i zespołów uruchamia kreatywność i spontaniczność by pełniej korzystać z posiadanego potencjału.
mgr Krystyna Kozłowska –, trener i terapeuta psychodramy, specjalista psycholog kliniczny. Lublin
4 Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Warsztat z zakresu krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu będzie pokazywał pracę z tym co jest, co ma być i co było, a co może zostać uznane za patologię lub za zdrowie... o procesie zmiany i tym, czy jest o co kruszyć kopię... o relacji z drugim człowiekiem bez rozumienia, bez wiedzenia... o spotkaniu dialogicznym... o poszukiwaniu sensu... o tym co zrobisz za chwilę, żeby za chwilę było inaczej, chociaż na chwilę!
mgr Tomasz Świtek, terapeuta TSR - Warszawa
5 Interwencja rodzinna w uzależnieniu
Warsztat pokaże co robią ludzie, że popadają w uzależnienia, w konsekwencji co alkohol robi z rodziną? Głównym elementem warsztatu będzie kwestia jak pomóc rodzinie z problemem alkoholowym, w tym przedstawiona zostanie procedura przygotowania bliskich osób z otoczenia alkoholika do rozmowy, która będzie konfrontowała go ze skutkami picia jak również pokazany zostanie sposób pracy z rodziną – rodzicami dzieci uzależnionych do substancji psychoaktywnych.
mgr Mariusz Fundament, mgr i Marek Kwiatkowski – specjaliści terapiii uzależnień Przychodni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia – Tarnobrzeg
6 BASICPH – zintegrowany model radzenia sobie ze stresem
Warsztat wskaże co ludzie najczęściej robią, aby poradzić sobie ze stresem, da okazję do diagnozy własnego BASICPh, pomoże zrozumieć dlaczego jaki coś pomaga to warto tego używać więcej, a jak nie pomaga to szukać w innych grupach BASICPH, ale też wskaże, że nie wszystko co pomaga na chwilę będzie dobre na całe życie.
mgr Elżbieta Lech – interwent kryzysowy, mgr Dorota Partyka – psychoterapeuta, interwent SOWiIK Stalowa Wola
Godz. 13.40 – 14.50 Panel dyskusyjny – „Psychoterapia – luksus czy konieczność” z udziałem ekspertów organizacji ochrony zdrowia psychicznego, w tym przedstawiciela NFZ – Wiesławy Wilk, dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej UM Teresy Gwizdak, dyrektorów instytucji zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego z systemu opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i oświaty. Loża Ekspertów Psychoterapeutów – terapeuci systemowi: prof. Bogdan de Barbaro, dr K. Ostoja – Zawadzka, mgr. Ilona Kołubik, terapeutka dynamiczna, psychodramatystka K. Kozłowska, terapeuta krótkoterminowy TSR Tomasz Świtek. Loża w formie teamu reflektującego odniesie się do efektów dyskusji panelowej.
Godz. 14.50 – 15.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji