Model Donadebiana jakość struktury - infrastruktura i kwalifikacje (morale) personelu jakość procesu - ilość świadczeniobiorców, ilość wykonań, jakość organizacyjna - dostępność, terminowość, ciągłość, kompleksowość, adekwatność, jakość kliniczna - profesjonalizm i zgodność z wiedzą naukową i udowodnioną praktyką działań diagnostyczno-terapeutycznych jakość wyniku (rezultatu) - efekt zdrowotny i satysfakcja świadczeniobiorców (skargi i pochwały)
NFZ uznaje za wynik - produkty rozliczeniowe, czyli ilościowe wskaźniki jakości procesu, a nie wyniku
Efektywność = wydajność i skuteczność
Wskaźniki ewaluacji w programie pilotażowym CZP - rozporządzenie - 2018 rozporządzenie 2023
Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta określa zadania, obowiązki i uprawnienia podmiotów prowadzących działalność leczniczą w zakresie zapewnienia jakości w opiece zdrowotnej. Jakość ma być definiowana i mierzona przez wskaźniki odnoszące się do obszarów: klinicznego, konsumenckiego oraz zarządczego, przy czym Minister Zdrowia określi zasady i tryb monitorowania jakości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przez placówki medyczne.
Art. 1. 1. Ustawa określa zasady funkcjonowania systemu jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta.
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają: 8) zdarzenie niepożądane – zdarzenie zaistniałe w trakcie udzielania lub w efekcie udzielenia bądź zaniechania udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej, powodujące lub mogące spowodować negatywny skutek dla zdrowia lub życia pacjenta, w szczególności zgon, uszczerbek na zdrowiu lub rozstrój zdrowia, chorobę, zagrożenie życia, konieczność hospitalizacji albo jej przedłużenia, a także uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia płodu; nie stanowi zdarzenia niepożądanego zdarzenie, którego skutek jest przewidywanym skutkiem prawidłowo udzielonego świadczenia opieki zdrowotnej.
Art. 4. 1. Jakość w opiece zdrowotnej jest mierzona z wykorzystaniem wskaźników jakości opieki zdrowotnej mieszczących się w zakresie obszarów: 1) klinicznego – rozumianego jako zestaw wskaźników odnoszących się do poziomu i efektów realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej, opisywanych przez parametry: a) efektu leczniczego, b) powtórnych hospitalizacji z tej samej przyczyny, c) śmiertelności po zabiegach: w trakcie hospitalizacji w okresie 30 dni, 90 dni oraz roku od dnia zakończenia hospitalizacji, d) doświadczenia w wykonywaniu określonych świadczeń opieki zdrowotnej, e) struktury procedur medycznych wykonywanych w przypadkach określonych problemów zdrowotnych; 2) konsumenckiego – rozumianego jako wyniki badań opinii pacjentów o organizacji procesu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej; 3) zarządczego – rozumianego jako zestaw wskaźników odnoszących się do efektywności wykorzystania zasobów oraz wdrożenia systemów zarządzania, opisywanych przez parametry dotyczące: a) posiadania akredytacji lub innego certyfikatu albo świadectwa potwierdzającego jakość wydanego przez niezależną akredytowaną jednostkę, b) stopnia wykorzystania zasobów będących w dyspozycji podmiotu, c) długości hospitalizacji, d) struktury realizowanych świadczeń. 2. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, wskaźniki jakości opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1, biorąc pod uwagę specyfikę świadczenia opieki zdrowotnej, którego wskaźnik dotyczy, lub grupy tych świadczeń oraz konieczność zapewnienia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej wysokiej jakości. Art. 5. 1. Podmiotem obowiązanym do monitorowania wskaźników jakości opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 4 ust. 1, jest Fundusz.
Bing
Zwrot “doświadczenia w wykonywaniu określonych świadczeń opieki zdrowotnej” w ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oznacza, że podmioty prowadzące działalność leczniczą powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w wykonywaniu określonych procedur medycznych, aby zapewnić pacjentom najwyższą jakość opieki zdrowotnej.
Zwrot “struktury procedur medycznych wykonywanych w przypadkach określonych problemów zdrowotnych” nie występuje w ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Czy mogę pomóc Ci w jakikolwiek inny sposób?
Struktura procedur medycznych to sposób, w jaki procedury medyczne są zorganizowane i realizowane w placówkach medycznych. W ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, struktura procedur medycznych jest jednym z wskaźników odnoszących się do poziomu i efektów realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej. W praktyce oznacza to, że podmioty prowadzące działalność leczniczą powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w wykonywaniu określonych procedur medycznych, aby zapewnić pacjentom najwyższą jakość opieki zdrowotnej . Czy mogę pomóc Ci w jakikolwiek inny sposób?