Przeciwdziałanie dyskryminacji w środowisku lokalnym Nazwa standardu: Przeciwdziałanie dyskryminacji w środowisku lokalnym Opis standardu: CZP prowadzi działalność edukacyjną, profilaktyczną, z uwzględnieniem psychoprofilaktyki uzależnień oraz promocję zdrowia psychicznego przy wsparciu społecznym i współpracy z innymi podmiotami lokalnymi, mającą na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji i wykluczeniu osób po kryzysie psychicznym. W procesy profilaktyczne aktywnie są włączeni asystenci zdrowienia. Cel/uzasadnienie/kontekst: Celem standardu jest włączenie do działań CZP elementów związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji w środowisku lokalnym. CZP jako podmiot funkcjonujący na obszarze odpowiedzialności terytorialnej ma możliwości oddziaływania oraz promocji akceptacji społecznej i tym samym zmniejszenia stygmatyzacji osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi i/lub problemami ze zdrowiem psychicznym. Ważnym aspektem standardu jest właściwe budowanie i kreowanie obszarów współpracy zewnętrznej oraz współtworzenie sieci lokalnych podmiotów działających na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego. Kryteria spełnienia standardu:
CZP współpracuje z lokalnymi instytucjami/NGO, społecznością w celu inicjowania i uczestniczenia w szeregu działań mających na celu promowanie akceptacji osób z zaburzeniami psychicznymi i/lub problemami zdrowia psychicznego.
CZP angażuje się w działania lokalne mające na celu promowanie akceptacji osób z zaburzeniami psychicznymi i/lub problemami zdrowia psychicznego i tym samym zmniejszenie stygmatyzacji w najbliższym otoczeniu.
CZP udostępnia informacje nt. znaczenia zdrowia psychicznego oraz oferowanych from wsparcia dla pacjentów oraz ich rodzin.
W działania antydyskryminacyjne w środowisku lokalnym są włączani różny specjaliści pracujący w CZP, ze szczególnym uwzględnieniem asystentów zdrowienia.
CZP monitoruje prowadzone działania oraz planuje kolejne działania.
Osoby odpowiedzialne: • koordynator opieki, poszczególni członkowie zespołu terapeutyczno-leczącego Załączniki do standardu: nie dotyczy
UWAGI
Adam Zabrzygraj IPiN Warszawa 46 Przeciwdziałanie dyskryminacji w środowisku lokalnym[AZ1] W opisie standardu zamiennie (choć niesłusznie) stosowane są określenia dyskryminacji/stygmatyzacji, promowanie akceptacji/działania antydyskryminacyjne a nade wszystko czym innym są działania profilaktyczne a czy innym antystygmatyzacyjne. Akapit należy gruntownie przemyśleć teoretycznie i zastosować właściwą terminologię. Pozostaje też pytanie, dlaczego ten standard wymieniany jest jako jeden z pierwszych w standardach, które miały dotyczyć diagnozy i terapii. Te i poniższe standardy dotyczące szerszych populacyjnie oddziaływań psychospołecznych są mało spójne z misją i zupełnie w oddaleniu od zaproponowanej wizji CZP. Podstawowym działaniem antystygmatyzyacyjnym, które powinno być realizowane przez CZP jest stworzenie dostępnych, dobrych jakościowo usług leczniczych (również jeśli chodzi o warunki udzielania). Pozostałe działania są korzystne wizerunkowo, ale zmiana postaw społecznych wymaga szerzej zakrojonych, przemyślanych działań i dużo większych nakładów. CZP mimo wszystko działa w warunkach ograniczonych środków systemu i powinno się koncentrować na działalności medycznej i wspierać działania społeczne, za które jednak powinny odpowiadać władze lokalne. Tego rodzaju zapisy w jakimś sensie transferują odpowiedzialność ze struktur społeczności lokalnej na placówkę medyczną. Proponuję wykreślić standard z dokumentu. 47 promocję zdrowia psychicznego [AZ1] Celem promocji zdrowia psychicznego nie jest przeciwdziałanie stygmatyzacji i wykluczeniu osób po kryzysie. 48 procesy [AZ1] działania 49 koordynator opieki, poszczególni członkowie zespołu terapeutyczno-leczącego[AZ1] ? Opisane wyżej działania wymagają raczej zaangażowania kierownictwa CZP.
Polskie Towarzystwo Psychologiczne 20 Wątpliwości: "W procesy profilaktyczne aktywnie są włączeni asystenci zdrowienia. (…) W działania antydyskryminacyjne w środowisku lokalnym są włączani różny specjaliści pracujący w CZP, ze szczególnym uwzględnieniem asystentów zdrowienia." Uzasadnienie: Asystenci zdrowienia (czyli osoby z osobistym doświadczeniem choroby psychicznej/kryzysu psychicznego) nie powinni być personelem CZP. Vide: uzasadnienie z punktu uwag nr 11 Przeciwdziałanie dyskryminacji w środowisku lokalnym nie jest celem i zadaniem placówki leczniczej jaką jest CZP. Zadaniem CZP jest szeroko pojęte lecznictwo i są to świadczenia uznane, honorowane, opłacane, weryfikowane i kontrolowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Propozycja: Wykreślić cały standard z dokumentu Standardu diagnostyczno-terapeutycznego
Szpital Babińskiego w Krakowie 48 Nazwa standardu: Przeciwdziałanie dyskryminacji w środowisku lokalnym[KW1]Powstaje wątpliwość co do tego punktu całego - Czy w standardach diagnostyczno-terapeutycznych powinny być elementy standardu organizacyjnego – a wg. nas przeciwdziałanie stygmatyzacji/dyskryminacji jest kwestią organizacyjną Centrum. Jest to kwestia Zarządcza Centrum Czy ten rozdział jest konieczny aby tu umieszczać? Powinien być usunięty w całości 49 psychoprofilaktyki uzależnień[KW1]Co do zasady Centra nie zajmują się leczeniem uzależnień, więc nie powinny być Centra obarczane obowiązkiem działalności profilaktycznej w tym aspekcie 50 mającą na celu [KW1]zamiennie „oraz” 51 aktywnie są włączeni asystenci[KW1]Zmiana na „mogą być włączani Asystenci Zdrowienia”. Nie można zmusić Asystenta Zdrowienia do wykonywania obowiązków, których może nie udźwignąć. To powinno być na zasadzie dobrowolności.