Zapraszenie na zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Filii Podkarpackiej Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP, które odbędzie się w dwóch terminach:
26 listopada /sobota/ godzina 15:30 w siedzibie Stowarzyszenia Rodzin "Otwarty Umysł" ul. Kraszewskiego 1 w Rzeszowie 1 grudnia /czwartek/ godzina 12:30 w hotelu pielęgniarek przy ul.Naruszewicza w Rzeszowie na przeciwko bramy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Rzeszowie przy ul.Szopena
Celem i zarazem programem zebrania jest:
1. Wybór przewodniczącego i zarządu Filii nowej kadencji 2. Ustalenie planu działania na kolejne lata realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w województwie podkarpackim. 3. Przyjmowaniu wniosków o nadanie certyfikatu specjalisty terapii środowiskowej.
Dodatkowe informacje i wyjaśnienia:
1.Zaproszenie jest adresowane do członków zwyczajnych PTP mający statutowe prawa wyborcze oraz do osób, które chcą przystąpić do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i uczestniczyć w naszej Sekcji. Tak więc, zaproszenie dotyczy także osób starających się o przyznanie certyfikatu specjalisty terapii środowiskowej, a tym samym deklarującymi członkostwo PTP, o ile nie są już wcześniej członkami. Aktualnie członkami zwyczajnymi PTP w naszej Filii są następujące osoby: Krystyna Migielska, Beata Ficek, Dariusz Baran, Irena Durkacz, Joanna Starzecka, Barbara Szalacha, Ewa Jakubowska-Kot, Brygida Pamuła, Maria Ryba, Elżbieta Pistor, Alina Buczyjan, Beata Sieńko, Dariusz Mazurkiewicz, Maciej Kuligowski.
Zachęcam do rozpowszechnienia tego zaproszenia w swoich środowiskach. Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji w sposób szczególny zależy na różnorodności i szerokim uczestnictwie w realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
2.Zebranie odbędzie się w dwóch terminach z następującego powodu. W tych dniach przyjedzie do Rzeszowa dr Andrzej Cechnickiego z Krakowa i będzie mógł uczestniczyć w naszych spotkaniach. To niezwykle wyjątkowa okazja!!! Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w sobotnim spotkaniu /26 listopada/, będą mogły dopełnić formalności, złożyć deklaracje, oddać swój głos i ewentualnie porozmawiać z dr Andrzejem Cechnickim w czwartek 1 grudnia. Należy jednak pamiętać, że 1 grudnia o godzinie 13:00 zaplanowane jest zebranie całego Oddziału Podkarpackiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, na którym dr Andrzej Cechnicki wygłosi wykład, więc możliwość rozmowy i swobodnej dyskusji o sprawach Sekcji będzie bardzo ograniczona.
3. Wymagania do certyfikatu specjalisty terapii środowiskowej według trybu uznaniowego Zarządu Sekcji PTP
a/ członkowstwo w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym i konsekwentnie w Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji.
Deklarację członkostwa w PTP składa się do Zarządu Oddziału Podkarpackiego /dobra okazja 1 grudnia/ Deklarację członkostwa w Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji składa się bezpośrednio w Filii Podkarpackiej Członkowie zwyczajni PTP powinni mieć uregulowane składki.
b/ wyższe wykształcenie /wystarczy oświadczenie w CV/
c/ minimum pięć lat stażu i doświadczeń w pracy środowiskowej z osobami chorującymi psychicznie i ich rodzinami /należy opisać w CV/
d/ umiejętności dydaktyczne, doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i edukacji dorosłych /najlepiej opisać w CV - co i kogo się uczyło/
Termin składania wniosków drogą elektroniczną do 25 listopada br. Wystarczy wysłać wiadomość i załączyć CV. Na zebranie 26 listopada w Rzeszowie proszę donieść wersję wydrukowaną. Osoby starające się o certyfikat proszone są o wcześniejsze powiadomienie mnie o nieobecności w terminie sobotnim. Dobrze widziana jest obecność 1 grudnia w czwartek. Ponieważ tryb przyznawania certyfikatów w tym roku jest uznaniowy, więc spotkanie z dr Andrzejem Cechnickim, to najlepsza okazja do rozwiania ewentualnych wątpliwości z tym związanych.
4. Sprawozdanie z dotychczasowej działalności oraz dyskusja o wyborze nowego składu zarządu i zadaniach na dalszą przyszłość będą szerzej opisane w odrębnej wiadomości.
Sprawozdanie z działalności Filii Podkarpackiej Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP 2008-2011
Filia Podkarpacka Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP powstała w listopadzie 2008 r. To były pierwsze miesiące po uchwaleniu ustawy zapowiadającej wprowadzenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zmiany ustawodawcze wskazywały na potrzebę organizowania się oraz integrowania w środowisku podkarpackim.
W odpowiedzi na propozycję dr Andrzeja Cechnickiego podjąłem się roli organizatora i koordynatora naszej Filii, nominalnie przewodniczącego. Do grudnia 2010 roku rząd przygotowywał rozporządzenie do ustawy, a więc w praktyce wszystko trwało w zawieszeniu. W 2011 roku nastąpiło wdrożenie NPOZP, ale i tak nie zabezpieczono środków finansowych dla samorządu.
Dotychczasowa działalność Filii Podkarpackiej polegała na utrzymywaniu i rozwijaniu sieci kontaktów z osobami i instytucjami, które w swoim środowisku robiły coś pożytecznego dla osób chorujących psychicznie i ich rodzin oraz promowały idee psychiatrii środowiskowej. W tym celu zredagowałem, utrzymywałem i administrowałem stronę www.psychiatriasrodowiskowa.bieszczady.pl na portalu Google. Starałem się zamieszczać aktualne informacje, podawać linki do innych ciekawych stron, rozsyłać wiadomości do zainteresowanych osób. Na przełomie 2010 i 2011 portal Google wycofał się z usługi witryn internetowych przy listach dyskusyjnych. Przez kilka miesięcy zmagałem się z rozwiązaniem tego problemu. Szczęśliwie zdążyłem na nowo opracować stronę na portalu Weebly. Obecnie eksperymentuję z narzędziem FORUM do prowadzenia otwartej dyskusji. Na Podkarpaciu w różnych miejscach rozwijały się inicjatywy idące w kierunku psychiatrii środowiskowej. Starałem się je pokazywać, zamieszczać linki. Nie o wszystkich mogłem wiedzieć. Jeżeli ktoś został pominięty, to zawsze proszę o powiadomienie.
Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zdrowia Psychicznego Dziecka i Rodziny, Stowarzyszeniem Rodzin "Otwarty Umysł", Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej i Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim udawało się organizować FORA - konferencje wielo-środowiskowe i realizować projekty z dotacji samorządowych, ministerstwa pracy i programu unijnego Grundtivg. W trakcie organizowania konferencji dało się zauważyć, że największy oddźwięk był ze strony pracowników jednostek pomocy społecznej i rodzin osób po kryzysach psychicznych. Lekarze zwykle spotykali się na zebraniach i konferencjach organizowanych przez Oddział Podkarpacki PTP. Poza nielicznymi wyjątkami, to wszystkie te środowiska miały niewiele kontaktu ze sobą.
Na przełomie maja i czerwca 2011 przy Departamencie Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego powstał Zespół do opracowania programu regionalnego. W jego skład weszło dwóch członków zwyczajnych naszej Sekcji (dr Maciej Kuligowski i Dariusz Baran), ale nie, jako reprezentanci Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji, tylko swojego miejsca pracy lub funkcji w administracji wojewódzkiej. W Zespole uczestniczy Barbara Oleksińska reprezentująca Stowarzyszenie Rodzin "Otwarty Umysł", związana z Sekcją, jako tak zwany członek nadzwyczajny.
W okresie sierpień - październik 2011 roku uczestniczyłem osobiście w opracowaniu projektu pt."Persona", który zakłada rozwijanie środowiskowych form integracji społecznej i aktywizacji zawodowej osób chorujących psychicznie we współpracy międzynarodowej ze Szkocją i Słowenią. Projekt jest w trakcie oceny konkursowej i dlatego jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach.
Filia Podkarpacka nie ma osobowości prawnej, ani konta bankowego i dlatego na działalność sekcji składała się aktywność poszczególnych osób i środowisk w naszym regionie. Z jednej strony to jest słabość naszej Filii Podkarpackiej, bo ma ograniczone możliwości działań organizacyjnych. Z drugiej strony to jest nasza siła, bo Sekcja nie konkuruje na rynku usług medycznych o kontrakty w NFZ, ani nie aplikuje o dotacje z programów samorządowych, ministerialnych, unijnych. Wartością Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP jest jej funkcja integrująca wszystkie osoby zainteresowane rozwojem środowiskowej opieki psychiatrycznej dla korzyści osób chorujących psychicznie i ich rodzin.
Cele i zadania na najbliższe lata
Cele i zadania są wyznaczone w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Szczególna rola Sekcji polega na inicjowaniu i wspieraniu tworzenia się lokalnych koalicji na rzecz programu ochrony zdrowia psychicznego. Jesteśmy środowiskiem eksperckim w zakresie zdrowia psychicznego i opieki środowiskowej o różnorodnej profesji i doświadczeniach. Stanowimy przykład dobrej praktyki dla władz samorządowych i administracji rządowej. Filia Podkarpacka Sekcji ma także ważną rolę monitorowania realizacji programu na szczeblu lokalnym.
Kolejne ważne zadanie bezpośrednio dotyczące Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji, a więc naszej Filii Podkarpackiej, to odpowiedzialność za standardy i warunki szkolenia "terapeutów środowiskowych". W przyszłości certyfikaty wydawane przez Sekcję będą uznawane przez administrację.
Stąd potrzeba oparcia się na poniższych zasadach przy wyłonieniu nowego zarządu Filii Podkarpackiej i dalszej działalności: oparcia się na wartościach:
1. Misyjność na rzecz zdrowia i integracji społecznej osób po kryzysie psychicznym poprzez rozwijanie środowiskowych form opieki psychiatrycznej, rehabilitacji społecznej i aktywizacji zawodowej.
2. Kompetencja - otwartość na nowe doświadczenia i postawa uczenia się przez całe życie.
3. Wielodyscyplinarność i reprezentatywność - Ważne jest, aby zarząd tworzyły osoby o różnych profesjach np. lekarze, psycholodzy, psychoterapeuci, pielęgniarki, pracownicy pomocy społecznej, przedstawiciele rodzin i osób niepełnosprawnych psychicznie oraz inni.
4. Dialog i współpraca - Sekcja, a wiec Filia i jej zarząd, to przede wszystkim miejsce do spotkań, dialogu i współpracy.
5. Transparentność, czyli przejrzystość celów i korzyści - Chodzi o to, aby cele i korzyści osobiste, połączyć ze celami i korzyściami grupowymi. Sukces jednostki jest sukcesem całej wspólnoty. Tam gdzie dochodzi w naszym środowisku do konfliktu interesów na rynku usług medycznych albo rywalizacji o dotacje, to członkowie Filii Podkarpackiej naszej Sekcji powinni stać na straży standardów i wysokiej, jakości działań. Osoby, podmioty, organizacje pozyskujące środki na realizację swoich projektów ze programów regionalnych lub ponadregionalnych powinni uwzględniać potrzeby całego regionu i różnych środowisk. W przypadku programów i dotacji na szczeblu gmin i powiatów wskazane jest wspieranie działań tych lokalnych grup środowiskowych, a nie konkurowanie z nimi przez podmioty zewnętrzne.
To są oczywiście moje pobożne życzenia do dyskusji. Do tej pory nie było pieniędzy poza programami unijnymi. Takich projektów było mało, więc nie było większych problemów w konkurencją. W środowisku medycznym silne emocje towarzyszą zwykle przy kontraktowaniu świadczeń w NFZ. Dyskusja jest potrzebna na przyszłość. Każda zmiana, nawet na lepsze, niesie za sobą niepewność i niepokój. To ważna, aby nasza Sekcja na Podkarpaciu była ostoją konstruktywnego dialogu we wdrażaniu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Dariusz Baran
Protokół z zebrania Filii Podkarpackiej Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP odbytego w Rzeszowie w dwóch terminach: 26 listopada i 1 grudnia 2011 roku.
W zebraniu w dniu 26 listopada 2011 z udziałem dr Andrzeja Cechnickiego uczestniczyły następujące osoby: Dariusz Baran, Barbara Oleksińska, Maria Gnap, Władysława Janczura, Maciej Wróblewski, Wiesława Wilk.
W dniu 1 grudnia 2011 w połączonym zebraniu Oddziału Podkarpackiego PTP uczestniczyli: Dariusz Baran, Barbara Oleksińska, Maciej Kuligowski, Dariusz Mazurkiewicz, Beata Sieńko, Marta Buczyjan, Maciej Wróblewski, Wiesława Wilk.
W wyniku przeprowadzonych rozmów i spotkań wypracowano następujące wnioski:
1. Poszerzyć skład zarządu Filii Podkarpackiej o nowe osoby reprezentujące środowisko lekarzy, pielęgniarek psychiatrycznych i rodzin.
Proponowany skład zarządu Filii Podkarpackiej na kolejne dwa lata 2012-2013:
Dariusz Baran – przewodniczący -psycholog kliniczny, psychoterapeuta /Rzeszów/ Maciej Wróblewski – lekarz /Rzeszów/ Dariusz Mazurkiewicz – lekarz /Rzeszów/ Beata Sieńko – lekarz /Rzeszów/ Alina Buczyjan – lekarz /Przemyśl/ Marta Buczyjan – pielęgniarka psychiatryczna /Przemyśl/ Marta Ryba - pomoc społeczna /ŚDŚ Nisko/ Beata Wasiuta – pomoc społeczna /ŚDS Gorzyce/ Barbara Oleksińska – środowisko rodzin /Rzeszów/ Maria Gnap – środowisko rodzin /Rzeszów/
2. Plan działalności Filii Podkarpackiej na najbliższe dwa lata zgodny z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla województwa podkarpackiego. Cel główny to promowanie psychiatrii i opieki środowiskowej oraz współpraca środowisk pracowników ochrony zdrowia psychicznego i pomocy społecznej, rodzin i beneficjentów na Podkarpaciu.
3. Wnioski organizacyjne
Głównym narzędziem do komunikowania się członków i sympatyków Filii Podkarpackiej będzie strona internetowa www.psychiatriasrodowiskowa.bieszczady.pl i forum dyskusyjne Pro Sanitate Mentalis http://groups.google.com/group/pro-sanitate-mentalis . W miarę możliwości i posiadanych środków będą organizowane fora regionalne /konferencje/ poświęcone psychiatrii środowiskowej i realizacji NPOZP. Członkowie Zarządu będą w stałym kontakcie emailowym. Zebrania Zarządu będą odbywać się w siedzibie Stowarzyszenia Rodzin „Otwarty Umysł’ w Rzeszowie przy ul. Kraszewskiego 1.