Z dniem 31 grudnia 2011 zakończony zostaje proces nadawania Certyfikatu Specjalisty Terapii Środowiskowej w trybie nadzwyczajnym.
Osoby, które po wspomnianym powyżej terminie będą chciały ubiegać się o certyfikaty winny swoje zgłoszenie przesłać do fili sekcji właściwej swojemu miejscu zamieszkania/wykonywania zawodu, (wymienione na stronie).
Nadawanie certyfikatu odbywać się będzie dwa razy w ciągu danego roku kalendarzowego (sesja wiosenna i jesienna). Dokumenty właściwe dla uzyskania certyfikatu trzeba złożyć do filii regionalnych odpowiednio do końca stycznia (sesja wiosenna) i do końca lipca (sesja jesienna).
Uzyskanie certyfikatu będzie możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii filii regionalnej, spełnieniu warunków określonych dla Specjalisty Terapii Środowiskowej lub Terapeuty Środowiskowego uwidocznionych na stronie oraz pozytywnej decyzji komisji certyfikującej poprzedzonej rozmową z kandydatem (komisja utworzona jest z dwóch specjalistów komisji regionalnej oraz jednej osoby z Zarządu Sekcji).
Po złożeniu dokumentów i uzyskaniu pozytywnej opinii filii regionalnej, a przed rozmową z komisją kandydat wnosi opłatę na konto Sekcji (100 zł dla osób starających się o certyfikat specjalisty, 50 zł dla osób starających się o certyfikat terapeuty).
Nr rachunku: 21 1020 2906 0000 1202 0285 2192 - (SEKCJA PSYCHIATRII ŚRODOWISKOWEJ I REHABILITACJI PTP)
Warunki uzyskania Certyfikatu Specjalisty Terapii Środowiskowej:
wykształcenie wyższe,
pozytywna opinia filii regionalnej,
co najmniej 5 letni staż pracy w psychiatrii środowiskowej,
znaczny dorobek, doświadczenie i wiedza zdobyte w pracy środowiskowej,
przynależność do Naukowej Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego,
doświadczenie dydaktyczne (rozumiane jako przeprowadzane w przeszłości i mogące być zweryfikowanymi szkolenia dla osób zajmujących się świadczeniem specjalistycznej opieki psychiatrycznej / psychologicznej – prowadzone przez kandydata).
Pragniemy podkreślić, że dla osób, które zrealizowały część wymagań (np. mają staże, ale nie mają szkolenia treningowego) przewiduje się, po uzupełnieniu tej części ( 50 godzin uczestnictwa w wybranych formach szkolenia treningowego – grupy Balinta / trening interpersonalny / terapia własna / konsultacje związane z pracą z pacjentem) możliwość ubiegania się o certyfikat.
Przed wstąpieniem do Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji trzeba być członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w oddziale rejonowym zgodnym terytorialnie z miejscem zamieszkania
Przystąpienia do PTP, jak i do Sekcji proponujemy dokonywać przez REGIONALNE FILIE, zgodne terytorialnie z miejscem zamieszkania/pracy.
W związku z szeregiem niejasności dotyczących trybu nadzwyczajnego przyznawania certyfikatów terapeuty środowiskowego informuję:Zgodnie z decyzją PTP w ciągu dwóch lat od zatwierdzenia przez MZ trybu szkolenia psychiatrów środowiskowych możliwe jest uzyskanie certyfikatu terapeuty środowiskowego w trybie nadzwyczajnym(bez odbywania całego szkolenia). Kwalifikacje terapeuty środowiskowego w tym trybie uznawane są przez komisje lokalne utworzone ze specjalistów terapii środowiskowej i zaakceptowane przez Zarząd Sekcji. W skład takiej komisji wchodzi jedna osoba z Zarządu Sekcji. Tryb ten dotyczy osób posiadających wykształcenie co najmniej średnie, pracujących co najmniej dwa lata w obszarze psychiatrii środowiskowej, które w toku pracy zawodowej zdobyły odpowiednią wiedzę, odbyły wymagane staże oraz mają odpowiednią ilość godzin szkolenia treningowego.Ważne jest zrozumienie, że certyfikat w trybie nadzwyczajnym dotyczy osób, które mają wiedzę i doświadczenie pokrywające się z programem kursu. Dla osób, które zrealizowały część wymagań (np. mają staże, ale nie mają szkolenia treningowego) przewiduje się możliwość uznania tej części szkolenia za odbytą. Katarzyna Prot Przewodnicząca Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Warszawa 7.11.11
Osoby których nie ma na liście proszone są o uzupełnienie danych najlepiej drogą elektroniczną na adres: [email protected] - z dopiskiem w sprawie certyfikatu specjalisty psychiatrii środowiskowej
Komunikat z dnia 19 grudnia 2011
Szanowni Państwo,
Pragnę z radością poinformować, że zakończyliśmy proces przyznawania dyplomów specjalistów terapii środowiskowej w trybie nadzwyczajnym. Była to bardzo trudna i wymagająca dużej aktywności operacja zarówno po stronie wszystkich oddziałów Sekcji, jak i Zarządu za co wszystkim Państwu serdecznie dziękuję. Mamy w kraju 116 specjalistów co oznacza, ze istnieją siły do przeprowadzania kolejnego etapu – uznawania kompetencji terapeutów środowiskowych, nadawania certyfikatu specjalisty terapii środowiskowej w trybie zwyczajnym oraz co może najistotniejsze tworzenia szkoleń dla terapeutów środowiskowych. Doświadczenia tego roku przekonały nas, że bardzo trudne jest uznawanie kompetencji bez rozmowy z kandydatem. Również pierwsze podania, które dotarły do nas w sprawie uznania kompetencji terapeuty środowiskowego pokazują, że dla osób starających wymagania nie są jasne. W związku z tym postanowiliśmy, że zarówno nowi specjaliści terapii środowiskowej, jak i terapeuci środowiskowi będą otrzymywali certyfikaty po rozmowie z komisją. Przypominam, że Komisja musi być uznana przez Zarząd Sekcji. W jej skład wchodzi trzech specjalistów terapii środowiskowej, z których jeden jest członkiem Zarządu Sekcji (i należy do innego oddziału niż rozpatrywane osoby). Złożenie podania o certyfikat związane jest z odpłatnością – 50 PLN dla terapeuty, 100 PLN dla specjalisty. Skarbnik Sekcji - Ewa Domagalska-Kurdziel poda w najbliższym czasie konto, na które będą dokonywane wpłaty. Bardzo proszę o informowanie osób składających o tym, jakie muszą posiadać kompetencje. W szczególności nie jest jasne dla osób starających się o certyfikat terapeuty środowiskowego, że musza posiadać bez szkolenia to co inni osiągną poprzez szkolenie, czyli:
1. wiedzę zgodną z programem kursu
2. staże (w tym 2 mies na oddziale całodobowym)
3. doświadczenie treningowe własne (terapia, grupa Balinta etc.)
Ci, którzy mają być uznani bez szkolenia mają pracować 2 lata w leczeniu środowiskowym
Dla osób starających się o certyfikat specjalisty nie jest z kolei często jasne, że nie są to osoby, które pracują w terapii środowiskowej i mają wyższe wykształcenie, ale są to osoby, które same są w stanie zorganizować i wykładać na kursach dla terapeutów środowiskowych (mają już doświadczenie w uczeniu profesjonalistów w zakresie opieki środowiskowej). Osoby te muszą posiadać rzeczywiste doświadczenie w terapii środowiskowej (nie jest wystarczającym doświadczeniem praca w poradni).
Terapeuci środowiskowi mogą jeszcze przez dwa lata być uznawani przez kierowników placówek, więc trzeba w tym czasie stworzyć im możliwości “dorobienia” czy staży czy treningu własnego.
Katarzyna Prot
Komunikat z dnia 12 lipca 2011
Przypominam, że nadawania certyfikatów na podstawie dotychczasowego dorobku w odniesieniu do specjalisty kończy się w tym roku, a wobec terapeutów środowiskowych w roku przyszłym. Certyfikaty powinny być nadawane obecnie przez komisje regionalne specjalistów terapii środowiskowej zatwierdzone przez zarząd sekcji (jedna osoba ma być członkiem zarządu), ustaliliśmy, że ta osoba będzie z poza regionu.
Katarzyna Prot - przewodnicząca Zarządu Sekcji
W dniu 14 września 2011 w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie odbędzie się zebranie Sekcji, na którym zostaną ustalone szczegółowe kryteria przyznawania certyfikatu specjalisty terapii środowiskowej. W województwie podkarpackim należy zgłaszać się do przewodniczącego Zarządu Filii Podkarpackiej - Dariusza Barana ([email protected]). Zgłoszenie może być w wersji elektronicznej - podanie i CV. Rozpatrzenie wniosku przez Komisję Regionalną w porozumieniu z Zarządem Sekcji nastąpi do końca bieżącego roku.